top

Helioenergy I i II

O projekcie: 

System kabli 220 kV do elektrowni słonecznych Helioenergy 1 i 2 (Hiszpania)

TELE-FONIKA Kable wygrała przetarg na dostawę i instalację dwóch systemów kablowych 220kV dla projektu elektrowni słonecznych Helioenergy 1 i 2 w Hiszpanii budowanych wspólnie przez Abengoa Solar i E.ON. Przedmiotem dostaw było ok. 8 km kabla typu A2XS(FL)2Y 1x400RM/200 127/220kV wyprodukowanego przez Zakład Bydgoszcz, osprzęt firmy Pfisterer Niemcy w postaci głowic napowietrznych kompozytowych, muf łączeniowych skrzynek uziemieniowych oraz montaż systemu.

Projekt budowy elektrowni słonecznych Helioenergy 1 i 2, każda o mocy 50 MW, pochłonie łącznie około 550 milionów euro. 121 000 ogniw fotowoltaicznych (modułów lustrzanych), wchodzących w skład obu elektrowni słonecznych, zajęło obszar 220 hektarów. Wyprodukowana ekologicznie energia będzie wystarczająca do zasilania ok. 52 tysięcy domów i pozwoli na uniknięcie emisji ok. 63 tys. ton dwutlenku węgla rocznie, w porównaniu do konwencjonalnych sposobów wytwarzania energii.

Elektrownia Helioenergy 1 już została uruchomiona, natomiast bliźniacza - Helioenergy 2, jest aktualnie na ukończeniu, a jej uruchomienie planowane jest na rok 2012. Zlokalizowane są na Południu Hiszpanii w miejscowości Ecija, w pobliżu Sewilli, w jednym z najbardziej nasłonecznionych regionów w Europie.

W budowanych elektrowniach zastosowana została technologia „Parabolic Trough" opracowana w roku 1980 przez Abengoa Solar i udoskonalana w ciągu ostatnich lat. Polega ona na koncentracji energii słonecznej poprzez sferyczne lustra usytuowane na ruchomych podstawach, umożliwiających śledzenie ruchu słońca w ciągu dnia. Paraboliczny kształt ma na celu koncentrację energii w ogniskowej lustra, w którym znajduje się odbiornik w postaci rury wypełnionej olejem syntetycznym. Olej podgrzewany do temperatury 400ºC, pompowany jest do pobliskiego bloku, gdzie w wymienniku ciepła wytwarzana jest para wodna, która pod dużym ciśnieniem napędza turbiny parowe generatora wytwarzającego energię elektryczną.

Zawarcie kontraktu zawdzięczamy aktywności naszych handlowców  oraz projektantom systemu Panom Michał Pstrągowski i Jarosław Mikołajczyk z Zespołu ds. Wysokich Napięć.